Jan Sýkora: Zápisky z Maroka 2 a video

Publikoval(a) sykora dne

Druhý týden v Maroku.
Dva týdny na soustředění v Maroku utekly docela rychle. Už nás tady překvapuje míň a míň zvyklostí či pro naši zemi netypické věci. Běžecká únava se začíná hromadit a energie i čas na vedlejší činnosti je taky méně. Náš program se změnil na dvoufázový trénink.
Marocké město Ifrane se již proměnilo v horkou rovníkovou poušť a to, že tady byl před dvěma týdny sníh, mi přijde čím dál neuvěřitelnější. Teplota se zde pohybuje okolo 25 – 30 stupňů přes den, ale v noci teplota klesá hluboko pod 10 stupňů. Slunce je zde neobvykle ostré. Protože jsme ve výšce okolo 1650 m nad mořem, dřeviny jsou zde nevysoké a je zde také mnoho plání, pouští a vyschlých jezer. Trpíme mírnými popáleninami od slunce a svalovou únavou z běhaní.
Souběžně s námi je zde mnoho cizích běžců převážně z Maroka a Francie. Najdou se tady také národnosti jako Španělé, Italové, běžci ze Spojených Emirátů a samozřejmě my Češi. Moje skupina – skupina Josefa Vedry zde není jediné zastoupení české běžecké školy. Ve stejném hotelu je i skupina Jiřího Seqventa v čele s opavským Jakubem Holušou, ale i dalšími skvělými běžci jako je Milan Kocourek, Jiří Homoláč nebo Lenka Masná. V hotelové hale se s nimi vídáváme každý den. Bohužel vztah mezi našimi skupinami není nijak láskyplný. Mě se to naštěstí netýká, a tak jsem takovým prostředníkem mezi oběma tábory. Moc se mi to nelíbí, raději bych byl, abychom spolupracovali, ale „malost“ lidí je někdy nevyléčitelná. Tím ale není třeba zatěžovat čitatele. Hlavně jsem chtěl říci, že se zde připravuje další skvělá česká běžecká skupina, a když pozoruji jejich tréninky, tak ta naše skupina vypadá, jako že se zde docela fláká. Naše skupina naběhá přibližně 15 – 25 km denně a skupina pana Seqventa okolo 30 – 40 km denně. Náš nejdelší dlouhý běh jdeme jednou týdně, okolo 16 km, skupina pana Seqventa běhá skoro denně okolo 20 a více km. Jejich příprava směřuje k běhům na 5 km, 10 km a k maratonu. Tuším, že Kuba bude mít jeden z prvních závodů MČR právě na 10 km na dráze a Evropský pohár Družstev klubů, kde poběží 5 km. Naše skupina pracuje na přípravě běhů na 800 a 1500 m, rozdíl kilometráže v přípravě je tedy jasný.
Tartan vs. vyschlé jezero.
Hlavní tréninkové fáze se zde chodí převážně na dvou místech. Pro nás klasickým místem na přípravu je tartanový stadion (ovál má 400 m), kde chodíme převážně rychlost (60-80-100-120-150), ale posledních týdnech se tam přesouváme i na středně dlouhé úseky. Druhým místem je vyschlé jezero, je to skvělé místo na přípravu. Dokola má něco kolem 2,5 km, možná i více, ale uvnitř je kolečko o délce 2 km, na kterém je vyznačeno každých 100 m a dá se tam běhat téměř jakákoliv délka. Kolečko je téměř rovné, minimální převýšení sem tam pár kamenů a tvrdší hlína se mění místy na písek. Běhá se v tom skvěle, ale…… Všechno má své „ale“ a tím je vítr. Vítr je jediné mínus krásného běhaní ve vyschlém jezeru. Když se vítr naštve je to dost nepříjemné, rozdíl mezi 500 m proti větru v tempu
3 min/km je 5 – 10 sec. To nemluvím o pocitech a úsilí, které musíme vydat, abychom se pohnuli z místa. Nevadí, makat se musí a vítr v tom nesmí hrát roli.
Je za námi více jak 3 týdny pobytu na soustředění a dva týdny nepřetržitého těžkého tréninku. Čeká nás posledních 9 dní trénování zakončené testem 2 x 1 km. Domů už se těšíme asi všichni a na každého z nás dorazila malá ponorka a krize. Krize volající maminku a babičku s chtíčem dobrého českého jídla a jistoty teplého domova (smích)… s nadsázkou řečeno.
Chtěl bych napsat ještě poslední třetí díl, ve kterém soustředění zhodnotím.
Mějte se, Jan Sýkora
https://www.youtube.com/watch?v=4lgrPybVpz8&feature=youtu.be

Kategorie: Novinky

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.