Trochu z historie běhu v Opavě

Publikoval(a) sykora dne

Něco málo z historie opavského sportu.

Náš běžecký kolega historik Dalibor Halátek našel v knize Struktury opavského sportu 1850-1938 od Martin, Pecl, zápis pocházející z Kreuzingerovy opavské kroniky z roku 1862.
Přesná citace: „…dne 23.srpna 1829 měl Alexander Wassermann před zraky 3500 přihlížejících uběhnout vzdálenost od Jaktařské brány k Slavkovu a zpět za sedmatřicet minut.
( cca 8,1 km což je průměrná rychlost na 1 km 4:31 min).
Jeho společník Karl Roth běžel o dva dny později s desetilibrovým řetězem od brány až k hospodě u laterny a zpět za devětadvacet minut…“ ( cca 5,8 km což je 5 min/km s váhou 5,6 kg )
Dále Dalibor našel v celé knize dvě malé zmínky o běhu:
„…i po roce 1918 scházelo lehké atletice ve městě vhodné sportoviště. Teprve vybudováním sokolského stadionu s pět metrů širokou dráhou, doskočišti a vhodným zázemím získala Opava první vhodný atletický tréninkový a závodní prostor, vyhrazený nicméně české menšině. Zatímco němečtí sportovci nadále rozvíjeli atletiku v improvizovaných podmínkách.
Členové Turnvereinu trénovali běh přímo v ulicích města (mírová ulice), neboť asi 60 metrů dlouhý dvůr při Jahnově tělocvičně dovoloval nacvičovat pouze starty…“ str.139.
„…štafetový běh na 8×200 metrů o Křišťálový pohár města Opavy. Start závodu se odehrál
u učitelského ústavu, cíl byl na Horním náměstí u městské věže Hlásky. Prestiž mu dodávala účast řady německých, ale i dvou českých kolektivů. Putovní pohár získalo po třech vítězstvích definitivně družstvo Turnvereinu. Lehká atletika tvořila i náplň sportovních slavností obchodní firmy Breda & Weinstein …“ str.140.

Tolik z nalezených běžeckých zmínek. I náš závod Opavská míle ( 1606 m ) kopíruje tyto historické běhy. I diváků na Olomoucké ulici bylo dost, ale proti 3 500 lidí jich bylo podstatně méně. Loňský běh se líbil a proto mu musíme letos věnovat ještě více úsílí.

Kategorie: Zajímavosti